Úvod | Napíšte nám | Mapa stránok |
SSAIM

 

ISIA 2017


Regionálna konferencia anestéziológov

a

XIX. Lučanského memoriál

piatok, 27.10.2017, Hotel Yasmin****, Tyršovo nábrežie 1, Košice

pozvánka a program


XII. Novozámocký deň anestéziológie a intenzívnej medicíny

19.10.-20.10.2017, Nové Zámky - Palárikovo

program


pozvánka pozvánka 2


POZVANIE NA XIX. Česko-slovenské dialógy o bolesti

V dňoch 5.-7.10.2017 naša spoločnosť SSŠLB poriada XIX. česko-slovenské dialógy o bolesti a XXV. slovenské dialógy o bolesti v Banskej Bystrici v hoteli LUX.

Hlavnou témou je pooperačná bolesť, čo je hlavnou témou súčasného svetového a európskeho roka boja proti bolesti, vyhlásenou IASP a EFIC.

Na kongrese vystúpi so zásadnou prednáškou profesor Bart Morlion, súčasný prezident Európskej federácie algeziologických spoločností (EFIC).

Veľmi by som privítala, keby slovenskí anestéziológovia prezentovali svoje skúsenosti na danú tému.

Žiaľ v dnešnej situácii, rovnako ako pre aktívnych členov našej spočnosti, neviem zabezpečiť nič viac, ako honor zúčastniť sa.

Termin prihlásenia bol 31.7., ale predĺžil sa do 18.8.2017. Radi privítame všetkých, ktorí budú chcieť prezentovať svoje vedomosti a skúsenosti.

S pozdravom

MUDr. Marta Kulichová, CSc., prezidentka SSŠLB


http://www.skara-ssaim.sk/

programme Congress programme Course


pozvánka final

Organizačné pokyny

Vážení a milí priatelia,

Členovia a priaznivci SSAIM.

Je mi veľkou cťou pozvať Vás na 24. Kongres SSAIM, ktorý sa koná v Demänovskej doline v Jasnej v hotely Grand od 18. do 20. mája 2017. Prvý krát v histórií sme sa rozhodli zvoliť termín kongresu na koniec pracovného týždňa, na štvrtok, piatok a sobotu tak, aby sme umožnili, čo najviac lekárom zúčastniť sa prestížneho podujatia SSAIM. Tento rok sme pripravili pre Vás bohatý odborný i spoločenský program. Zaznamenali sme nebývalý záujem o aktívnu účasť, celkom je pripravených 100 prednášok popredných domácich i zahraničných prednášajúcich. Témy sú výsostne aktuálne, a každý účastník si nájde, alebo si vyberie presne to, čo ho zaujíma, alebo potrebuje pre svoju každodennú klinickú prax. Do Jasnej v Nízkych Tatrách zavíta silná delegácia z Českej republiky pod vedením prezidenta ČSARIM. Vystúpia s vyše desiatimi prednáškami na rôzne témy od anestézie v gynekológii, cez hemodynamiku, ventiláciu až po aktuálne novinky v tekutinovej liečbe a umelej výžive. Na kongres patria aj minisympóziá, bude ich až šesť a prinesú poslucháčom najnovšie poznatky z rôznych oblastí nášho odboru. Medzi zahraničnými hosťami budú profesori z Poľska, Maďarska, Slovinska. Pozývame Vás aj na blok Slovenskej resuscitačnej rady, ktorý bude v piatok dopoludnia a na Workshop o obtiažnom zaistení dýchacích ciest, ktorý budú viesť domáci aj zahraniční lektori, a to v sobotu 20. mája po celý deň v sále III.

K spoločenskému programu patrí slávnostné otvorenie s kultúrnym vystúpením poprednej slovenskej sopranistky, spoločenský večer s ľudovou hudbou štvrtok večer poteší najmä milovníkov folklóru. V piatok 19. mája bude vyvrcholením spoločenský večer s diskotékou, pre pokojnejšie publikum bude hrať aj gitarové duo. Obe spoločenské podujatia budú symbolicky spoplatnené, aby bola objektívne a kvalitne zabezpečená rezervácia zo strany hotela. V rámci ubytovania majú všetci ubytovaní v hotely Grand hradený obed, zabezpečené ako obed po ubytovanej noci. Záujemcovia o obedy ubytovaní v iných okolitých zariadeniach si môžu kúpiť lístky na obed pri registrácii do 10.00 hodiny.

Verím, že počasie v N. Tatrách vyjde, odpočinkové a športové aktivity sú pripravené po skončení odborných programov resp. od 16,00 do 20,00 hodiny denne. Pre náročnejších počas soboty a nedele sú možné výstupy na Chopok, Dereše alebo výlet do Demänovskej jaskyne so sprievodcom. Tak ako minulý rok budú aj ochutnávky miestnych mliečnych, syrových a iných pochutín vo štvrtok a v piatok. Za výbor SSAIM chcem poďakovať všetkým firmám a vystavovateľom, ktorí prídu a podporia náš 24. kongres v Jasnej. Tiež sa chcem úprimne poďakovať vedeckému sekretárovi SSAIM, vedeckému a organizačnému výboru SSAIM, primárovi dr. J. Drobčovi z Nemocnice Liptovský Mikuláš a špeciálne p. E. Kurucovej za obetavú prácu pri príprave kongresu. V neposlednej rade aj vedeniu a prevádzke hotela Grand, menovite ing. Eliške Kotrbovej a pani ing. Jaleczovej za spoluprácu a ústretovosť.

Vážení kolegovia anestéziológovia z rôznych kútov a regiónov Slovenska, ste úprimne a srdečne vítaní. Tešíme sa na Vás, s dobrým úmyslom a radosťou.

Roman Záhorec, za výbor SSAIM

1. informácia program

definitívny program (txt) (pdf)

program workshopu

Vážení kolegovia, milí priatelia SSAIM,

Je mi veľkou cťou prihovoriť sa Vám na úvod roku 2017 a zaželať Vám všetkým mnoho zdravia, síl, vytrvalosti a spokojnosti  v  práci, pohody a radosti života. Každoročne v zime sa koná Winterfórum, tradične vo Vysokých Tatrách na Štrbskom Plese. Máme pravidelných verných účastníkov, bez ktorých si Zimné fórum, Fun run a nekonečné diskusie nevieme ani predstaviť. Vítaní ste ale všetci, ktorí sa chcete dozvedieť niečo nové o mozgu a CNS. Téma je výsostne aktuálna, anestéziologická a intenzivistická, veď denno – denne vyvolávame a udržiavame umelý spánok – celkovú anestéziu, alebo zachraňujeme pacientov s poškodením hlavy a mozgu, chrbtice a miechy, s paraplégiou, kvadruparézou alebo kómou. 19. Winterfórum bude mať interdisciplinárny charakter venovaný práve CNS, preto sme pozvali prednášať odborníkov z odboru neurológie, neurochirurgie a intervenčnej rádiológie, ktorí nám poskytnú z prvej ruky informácie z pokroku v ich medicínskych disciplínach. Obsah prednášok je bohatý a týka sa práve medicínskych problémov a vzťahov anestézie, resuscitácuie a intenzívnej medicíny k CNS a mozgu. Určite si nenechajte ujsť prednášku doc. Tánczosa z Budapešti, ktorý sa dlhé roky venuje multimodálnemu monitoringu CNS a mozgu po úrazoch hlavy. Pripravili sme aj prekvapenia - vo večerných hodinách budú tradičné stretnutia v podobe odborných diskusií. Všetci, ktorí máte radi Vysoké Tatry, všetci ktorých zaujíma mozog a funkcie CNS počas anestézie, a všetci, ktorí chcete stretnúť kolegov anestéziológov z rôznych kútov a regiónov Slovenska, ste úprimne a srdečne vítaní.

Tešíme sa na Vás,

Roman Záhorec, za výbor SSAIM

1. informácia

19. Winterforum


Otvorenie nominácií za rok 2016 na

Medailu Tomáša Kadlica

podať do 31.12.2016 podľa štatútu (viď www.ssaim.sk)


Otvorenie nominácií za rok 2016 na

cenu dr. Malatinského

Výbor SSAIM vyzýva členov Spoločnosti, aby do 15.1.2017 nahlásili nominácie na Malatinského cenu o najlepšiu publikáciu v odbore AIM za rok 2016 MUDr. Romanovej (romanova(at)fnsppresov(dot)sk).
Cena sa udeľuje výborom SSAIM za najlepšiu publikáciu v našom odbore publikovanú členom SSAIM v danom roku.
Nominované môžu byť publikácie (časopisy, knihy, skriptá, web) člena SSAIM v našom odbore za uplynulý rok.
Cena bude vyhlásená a odovzdaná na 24. kongrese v Jasnej.


Výzva pre kliniky a oddelenia AIM v SR

Obraciame sa na kliniky, oddelenia a lekárov, ktorí majú chuť a vôľu zapojiť sa do  medzinárodnej štúdie EPiMAP organizovanú Európskou spoločnosťou anestéziológie ESA. Témou výskumu sú post-punkčné bolesti hlavy po neuroaxiálnych blokoch. Za SSAIM hlavným organizátorom a koordinátorom bude p. MUDr. Monika Grochová, KAIM LF UPJS Košice. Záujemci hláste sa na adrese monika.grochova@gmail.com.

EPiMAP


Úmrtie emeritného primára, dr. Skákalu

S hlbokým zármutkom oznamujeme slovenskej obci anestéziológov, že dňa 1.12.2016 nás vo veku 90 rokov navždy opustil MUDr. Ivan Skákala, jeden z nestorov slovenskej anestéziológie. Pôvodne chirurg, atestoval z anestéziológie v r. 1961 na Univerzitnej nemocnici v Kodani. V roku 1971 založil ARO v trenčianskej nemocnici, ktoré viedol do r. 1992. Vychoval desiatky skvelých anestéziológov a bol jedným zo spolupracovníkov ing. Brychtu, CSc. pri vývoji prvého servoventilátora v Európe.


definitívny program


IX. Národný kurz ISIA

25. - 26. novembra 2016, Hotel Sipox, Štrba

1. oznámenie


Workshop

Ultrazvuk v rukou intenzivisty a lékaře urgentní medicíny

21.- 24.11.2016, OlomoucCUP 2016

pozvánka

definitívny program

rezervačný formulár ubytovania v hoteli Lindner


XVIII. Lučanského memoriál

v piatok, 28. októbra 2016

Michalovce, Hotel Družba****, Jána Hollého 698


Výzva pre členov SSAIM

Prvýkrát na Slovensku sa organizuje kurz ALS – Advanced Life Suport s licenciou ERC. Kurz budú viest lektori z ČR z ČRR (Česká resuscitačná rada) a uskutoční sa počas dvoch dní v hoteli Bešeňová v dňoch 25.-26. októbra 2016.

Ide o kurz na najvyššej odbornej úrovni, určený pre všetkých anestéziológov a intenzivistov, zvlášť pre mladých lekárov v špecializačnej príprave v našom odbore Anestéziológia a intenzívna medicína. Bližšie a podrobné informácie nájdete na stránke www.srr.sk.
Transplantačný kongres

Slovenská transplantologická spoločnosť


František Melicháč

1. mája 2016 zomrel vo veku nedožitých 80 rokov

prim. MUDr. František Melicháč,

náš kolega a priateľ, významný spoluorganizátor piešťanských kongresov a bývalý primár piešťanského ARO.

Kto ste ho poznali, venujte mu tichú spomienku.


Piešťany 2016

1. informácia

definitívny program

Pozvanie na 23. Kongres SSAIM 18.-20. mája 2016, Jasná.

Vážení kolegovia, členovia a priatelia SSAIM,

Polovica mája je obdobím, keď sa všetci anestéziológovia a intenzivisti stretávame na vrcholnom odbornom podujatí našej odbornej spoločnosti, na výročnom kongrese SSAIM. Tento rok to bude v Demänovskej doline na poľane Jasná v hoteli GRAND v dňoch 18.-20. mája 2016.

Stretávame sa už 23-tretí krát, vždy s odhodlaním niečo nové sa dozvedieť, podeliť sa s vlastnými skúsenosťami a odniesť si nové poznatky, podnety, inšpirácie. Duch kongresov sa nemení, prichádzame s očakávaním, s odhodlaním získať informácie tak potrebné v našej zodpovednej práci anestéziológov. Kongresy okrem odborného rozmeru sústavného vzdelávania lekárov majú aj rozmer spoločenský a rekreačný. Práve tieto ľudské a duchovné potreby napĺňa utešená nízkotatranská príroda, zeleň a úbočia Chopka, krásne prostredie hotela Grand s wellness centrom, kde ste všetci srdečne vítaní.

23. kongres SSAIM bude tradične medzinárodný: vedecký výbor pripravil zaujímavý program, v ktorom odznie 84 prezentácií domácich a zahraničných prednášajúcich. Zo zahraničia príde tradične silná delegácia z Českej republiky, kolegovia z Maďarska a pozvaní hostia z New Yorku, USA. Je pripravených 5 sympózií z edukačných grantov, blok pre mladých anestéziológov, workshop pre tréning obtiažnej intubácie a pro-kon diskusia o sepse. Program 23. kongresu je bohatý a pestrý. Organizačný výbor pripravil aj bohatý spoločenský program: v stredu večer ste všetci pozvaní na privítací kokteil s bohatým menu, vo štvrtok plánujeme spoločenský večer v zariadení Happy-End. Okolitá príroda ponúka vychádzky do dolín, pod Chopok, alebo do jaskýň. Všetkých vás srdečne pozývame aj na výstavu našich partnerov vo foyer hotela, pripravená je ochutnávka liptovských syrov a iné špeciality. Liptov sa teší na Vás.

Milí kolegovia, v Nízkych Tatrách pod úpätím majestátneho Chopka v májovej Jasnej ste srdečne vítaní, tešíme sa na spoločné stretnutie.

Roman Záhorec

Workshop


Vyhne 2016


EDAIC-OLA


WF 2016

Pozvanie na 18. Zimné fórum SSAIM

Vážené dámy anestéziologičky a vážení páni anestéziológovia,

zimné obdobie a blížiace sa predjarie sú časom, keď vo Vysokých Tatrách tradične organizujeme Zimné fórum. V marci 2016 to bude už 18-ty krát, čo sa spolu stretneme v hoteli Patria na zasnežených brehoch Štrbského Plesa. Tí, čo majú radi zimu, sneh a zamrznuté pleso, si túto príležitosť nenechajú iste ujsť. Okrem tatranského vzduchu a tatranského čaju vám chceme ponúknuť aj vynikajúci odborný program venovaný akútnej hepatológii. Epidemiológovia, internisti a hepatológovia bubnujú na poplach ako prudko narastá počet pacientov s akútnymi a chronickými ochoreniami pečene. Tomuto závažnému problému musí náležite čeliť aj náš odbor, anestéziológia a intenzívna medicína. Z týchto dôvodov sme sa rozhodli pozvať na slovo vzatých odborníkov z oblasti hepatológie, chirurgie, transplantológie a eliminačných metód pri akútnom zlyhaní pečene, ale aj našich kolegov, anestéziológov a intenzivistov, ktorí sa špecializujú v tejto problematike a môžu vám priniesť najnovšie poznatky a skúsenosti. Informácie z prvej ruky nezištne a ochotne poskytnú nám všetkým, ktorí sa na operačných sálach a pri lôžkach stretávame s touto skupinou pacientov. Verím, že odborný program obohatí nás všetkých a pomôže nám v denno-dennej praxi.

18. Winterfórum sa koná 10.-11. marca 2016 a bude venované aj problematike organizačných a prevádzkových problémov, ktoré „trápia“ náš odbor dlhé roky. Všetci vieme v akom stave sa nachádza naše zdravotníctvo. Z týchto dôvodov sa výbor SSAIM rozhodol v piatok 11.3. vytvoriť priestor na diskusiu k pálčivým témam nášho odboru pre primárov, krajských odborníkov, ale aj pre vás všetkých. Stretnutie sa rozhodol moderovať pán doc. J. Firment, PhD., hl. odborník AIM pri MZ SR. Všetci anestéziológovia a intenzivisti ste srdečne vítaní, budeme radi, keď prispejete nejakým nápadom alebo riešením.

Milí kolegovia, v turbulenciách, v ktorých sa ocitlo zdravotníctvo a aj náš odbor, si vás dovoľujem aj osobne pozvať na 18. Winterfórum SSAIM, aby ste odborne, spoločensky a možno aj duchovne pookriali. Úprimne sa tešíme na stretnutie s Vami,

S úctou, Roman Záhorec, za výbor SSAIM.

finálny program


Sepse 2016

REGISTRACE NA 18th COLOURS OF SEPSIS BYLA ZAHÁJENÁ


Štúdia OBAAMA

V mesiaci november 2015 od 1.11 do 30.11. sa uskutoční medzinárodná observačná česko - slovenská štúdia OBAAMA, týkajúca sa anestézie a analgézie v peripartálnom období. Chceme pripomenúť a vyzvať všetky pracoviská OAIM v nemocniciach, kde je pôrodnica, aby sa zapojili do tejto štúdie registráciou kontaktnej osoby na stránke:

http://obaama.registry.cz/index.php?pg=feedback

Bližšie informácie a materiály na adrese: monika.grochova@gmail.com


2. mikulášsky kurz

PROGRAM


CEEA 2015


Slovenské centrum CEEA

(Committee for European Education in Anaesthesiology)

I. KAIM UPJŠ LF a UNLP Košice

Slovenská spoločnosť anestéziológie a intenzívnej medicíny

vás pozývajú

vo štvrtok 3. decembra 2015 o 16.00 hod.

v Inštitúte pre ďalšie vzdelávanie veterinárnych lekárov
Košice, Cesta Pod Hradovou 13

na prednášku

Prof. Dr. Luciano Gattinoni
(Milán, Taliansko)

Prezident WFSICM

1. History and development of ARDS – my experience
2. ARDS and VILI

Tešíme sa na stretnutie

Doc. MUDr. Jozef Firment, PhD.
prednosta kliniky

MUDr. Štefan Trenkler, PhD.
koordinátor CEEA


Falck112015


Eutanazie


CUP 2015

PROGRAM


SRR

program


Resuscitation 2015


Hálkove dni


Regionálna konferencia anestéziológov

23.10.2015, kinosála NÚTPCHaHCH, Vyšné Hágy

program


X. Novozámocký deň

15.10.2015 - 16.10.2015, Nové Zámky, Palárikovo

program


XVII. ČESKO-SLOVENSKÉ DIALÓGY O BOLESTI

a

XXIII. SLOVENSKÉ DIALÓGY O BOLESTI

8. - 10. október 2015, Bratislava


22. kongres Piešťany

Piešťany 2015 SK Piešťany 2015 EN

Predbežný odborný program

WORKSHOP - Ultrazvuk v perioperačnej a intenzívnej medicíne

Výbor SSAIM vypisuje grant na 300 Eur (použitie na ľubovoľný kongresový poplatok) pre:

 • 1. Najlepší poster. Postery je nutné poslať na posúdenie elektronicky do 1.5.2015 na adresu: mpauliny@gmail.com. Postery posúdia členovia výboru.
 • 2. Najlepšia prednáška sekcie "Mladí anestéziológovia". Prednášky posúdi predsedníctvo odborného bloku.

SSAIM will donate grants for 300 Eur (use for any conference fee) for:

 • 1. The best poster. Posters are to be sent electronically till 01/05/2015 to: mpauliny@gmail.com.
 • 2. The best lecture in section "Young anesthetists".Falck


17. Winterfórum SSAIM

DEFINITÍVNY FINÁLNY ODBORNÝ PROGRAM


9. workshop SPA

Program


CUP 2014

finálny odborný program


Správa z kongresu:
XXI. konferencia o hemostáze a trombóze s medzinárodnou účasťou


Regionálna konferencia anestéziológov Košického a Prešovského kraja

24.10.2014, Penzión Gurmen - Stará Ľubovňa


IX. Novozámocký deň anestéziológie a intenzívnej medicíny

16.-17.10.2014, Nové Zámky - Palárikovo


PedAnest

8. kongres CSIM

CRR 2014

XXI. Kongres SSAIM – Piešťany 2014

1. INFORMÁCIA a POZVANIE na XXI. Kongres 2014 Piešťany

finálny program

 • miesto konania XXI. Kongresu SSAIM - Piešťany 2014: Kongresové centrum SLK, Kúpeľný ostrov, Piešťany
 • termín konania XXI. Kongresu SSAIM: 21.-23.5.2014
 • témy a koordinátori odborných blokov:
  1. 1. Ultrazvuk v anestéziológii a intenzívnej medicíne (Olejárová)
  2. 2. Mladí anestéziológovia (Romanová, Galková)
  3. 3. Regionálna anestézia – pokroky a novinky (Firment)
  4. 4. Sympózium SRR – zakladajúca konferencia SRR (Köppl)
  5. 5. Sympózium starostlivosti na konci života EOL (Mikula)
  6. 6. Hemodynamika – fyziológia, patofyziológia, monitoring a klinická aplikácia v anestéziologickej a intenzivistickej praxi (Koutun, Záhorec)
  7. 7. Varia z anestéziológie a intenzívnej medicíny – kazuistiky (Pauliny)

Deadline / nahlásenie prednášok: do 7.4.2014

Bratislava, 24.11.2014; Roman Záhorec, vedecký sekretár SSAIM

 

16. Winterforum SSAIM

16. WINTERFÓRUM SSAIM - ZIMNÉ FÓRUM 2014

1. INFORMÁCIA a POZVANIE na 16. Zimné fórum 2014

 • miesto konania 16. WF SSAIM 2014: Hotel Patria, Štrbské Pleso – Vysoké Tatry
 • termín konania 16. WF SSAIM 2014: 19-21.2.2014
 • hlavné témy a koordinátori odborných blokov:
  1. 1. Farmakoekonomika v anestéziológii a intenzívnej medicíne (Onderčanin)
  2. 2. Sepsa – nové odporúčania, epidemiológia, komplexná diagnostika a terapia, prevencia a organizácia LPS (Firment)
  3. 3. DRG – nový spôsob vykazovania zdravotníckych výkonov v odbore AIM; ako ďalej?? (Romanová)
  4. 4. Neanestetické účinky anestetík (Koutun)
  5. 5. Technologický progres v odbore AIM a jeho implementácia do klinickej praxe (Trenkler)

Deadline / nahlásenie prednášok: do 31.12.2013

Bratislava, 24.11.2014; Roman Záhorec, vedecký sekretár SSAIM

Finálny odborný program

Ostrava


ESRA 2013

CSARIM 2013

ESICM 2013

AHA 2013

ERC 2013

ESA 2013

NYSSA PGA 2013

 

8. workshop SPA


Falck seminár


CUB 2013

Clinical Update Postgraduate 2013

7.-8.11.2013, Bratislava

1. oznámenie

finálny odborný program


VIII. Novozámocký deň anestéziológie a intenzívnej medicíny

24.-25.10.2013, Nové Zámky - Palárikovo


Regionálna konferencia anestéziológov košického a prešovského kraja

18.10.2013, Košice - Šaca


Pedanest


ESA Barcelona


PN 2013

pozvánka informácie odborný program


Kongresum


XV. Lučanského memoriál

12. apríl 2013, Koncertná sieň Reduty, Spišská Nová Ves


6. národný kurz ISIA

5. apríl 2013, Simulačné výúčbové centrum JLF UK v Martine


Falck seminár


Winterforum 2013 pozvánka

odborný program


Falck LevočaFalck Levoča ČB


7. workshop SPA SSAIM

program


Regionálna konferencia anestéziológov

prešovského a košického samosprávneho kraja

30.11.2012, Mestské kultúrne stredisko Kráľovský Chlmec


ESA Prague


CUP 2012

8. - 9. november 2012, Hotel Bonbón, Bratislava

prvá informácia

definitívny program


VII. Novozámocký deň

anestéziológie a intenzívnej medicíny

25. - 26. 10.2012, Nové Zámky - Palárikovo, poľovnícky kaštieľ

program


6. košický kurz regionálnej anestézie

27.-28.september 2012, Ústav Anatómie UPJŠ Košice, Šrobárova 2

program


16. sympozium České společnosti bezkrevní medicíny

19. národní kongres ČSARIM, 13. - 15. september 2012, Kongresové centrum Aldis, Eliščino nábřeží 375, Hradec Králové

program sympózia


4. Československý transplantačný kongres

13.-15.9.2012, Residence Hotel Donovaly

www.transplant.sk


Dňa 13. septembra 2012 sa koná celosvetová akcia - Svetový deň sepsy - World Sepsis Day (WSD)

13. september 2012 – Svetový deň boja proti Sepse

Globálna aliancia pre sepsu (GSA), medzinárodné fórum pre sepsu, vyhlásili 13. september 2012 za Svetový deň boja proti sepse.
Sepsa ako klinický syndróm celotelového systémového zápalu vyvolaného infekciou, spôsobuje smrť mnohým miliónom pacientov na celom svete. Sepsa predstavuje závažný zdravotnícky a spoločenský problém, nakoľko liečba septických pacientov so zlyhávajúcimi orgánmi je nesmierne nákladná, spojená s vysokou letalitou. Na Slovensku umiera vyše 50% dospelých septických pacientov po ťažkej sepse a septickom šoku.
Sepsa je syndróm, ktorý rýchlo zabíja ťažko chorých pacientov. Rozhodujúce sú prvé 3-4 hodiny po vzniku sepsy. Ak sa nevykoná správna diagnostika a nenasadí správna liečba do 4 hodín od rozvoja syndrómu ťažkej sepsy, šance na prežitie pacienta rýchlo klesajú.
Svetový deň sepsy (World Sepsis Day – WSD) má pripomenúť všetkým zdravotníkom i laikom, že ťažká sepsa ako život ohrozujúci stav, sa vyskytuje asi v 100 – 150 prípadoch na 100000 obyvateľov. V ťažkej sepse rýchlo zlyhávajú životne dôležité orgány ako cirkulácia, dýchanie (respirácia), obličky alebo pečeň. Ich liečba je zdĺhavá, s nízkou efektivitou, vysokým výskytom iných komplikácií intenzívnej liečby. Najohrozenejšou skupinou sú deti do 1-3 rokov a dospelí  ľudia starší ako 45-50 rokov.
Anestéziológovia - intenzivisti, chirurgovia a internisti, všetci zdravotnícki pracovníci, aj laici pozor. Sepsa predstavuje vážny problém a hrozbu pre našu populáciu, najmä v súvislosti so starnutím obyvateľstva a vysokým stupňom intervenčných výkonov v zdravotníctve.
Všetky potrebné informácie o sepse nájdete na webe: www.world-sepsis-day.org. Prosíme všetky oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny, aby vo svojich nemocniciach vyvolali diskusiu, semináre a prednášky na tému Sepsa ako problém slovenského zdravotníctva, ako ju diagnostikovať, správne liečiť a ako jej predchádzať!
Za česko-slovenské fórum pre sepsu, za Slovenskú spoločnosť  anestéziológie a intenzívnej medicíny,

doc. MUDr. Roman Záhorec, CSc.                              doc. MUDr. Jozef Firment, PhD.

Bratislava, 12.09.2012                                                Košice, 12.09.2012

 

IASP

Register Now to Attend 14th World Congress on Pain

Join colleagues from all over the world in Milan, Italy, August 27-31, 2012

Milan 2012

Register now to attend the 14th World Congress on Pain, the world's premier congress devoted to the research and treatment of pain, August 27-31, 2012, in Milan, Italy. More than 5,000 pain researchers and clinicians from all over the world are expected to attend this biennial event organized by the International Association for the Study of Pain (IASP).

The 2012 Congress will feature 13 plenary lectures, 2 distinguished lectures, and 69 topical workshops, as well as 19 refresher courses and up to 2,000 poster presentations. In addition, 16 Special Interest Group-sponsored Satellite Symposia on August 26 will precede the five-day meeting.

Early registration rates are in effect until May 1, 2012. Submissions for poster abstracts and financial aid close Monday, February 6. Online registration, directions for poster abstract submissions, and complete program information may be found online at www.iasp-pain.org/Milan.

A multidisciplinary event, the World Congress on Pain features a diverse program on a wide range of topics related to pain research and treatment, including the John D. Loeser Distinguished Lecture given by Francis Keefe, PhD (Duke University, USA) on "Psychosocial Interventions for Managing Pain in Older Adults: Outcomes and Implications for Clinical Practice," and the John J. Bonica Distinguished Lecture given by Troels S. Jensen, MD, DMSc (Aarhus University, Denmark) on "Neuropathic Pain: Is it an Entity?" Other plenary highlights include:

"The Pathophysiology of Migraine Headache and its Modulation by Light" by Rami Burstein, PhD (Harvard Medical School, USA)

"Endocannabinoids: A Unique Opportunity to Develop Multi-Target Analgesics" by Vincenzo Di Marzo, PhD (Consiglio Nazionale delle Richerche, Italy)

"Unraveling Complex Persistent Pain Conditions with Genetic and Phenotypic Biomarkers" by William Maixner, DDS, PhD (University of North Carolina, USA)

"Cancer Pain: From Mechanisms to Therapy" by Patrick Mantyh, PhD, JD (University of Arizona, USA)

 


Hemostáza 2012


Primársky kurz

21. - 23. máj 2012, KAIM UNB, Nemocnica akad. L. Dérera

hlavná téma: Otvorený seminár - Ďalšie smerovanie odboru AIM 2012 - 2020

Vážené kolegyne, kolegovia!

Katedra anestéziológie a intenzívnej medicíny SZU sa snaží vrátiť k tradičným a v minulosti obľúbeným aktivitám. Takýmito boli stretnutia primárov OAIM formou takzvaných diskuzných sústredení. Takéto stretnutie by sa malo uskutočniť v Bratislave 21.-23. mája 2012. Rád by som aj vás na tomto stretnutíprivítal, pretože som názoru, že slovenskí anestéziológovia by sa mali vyjadriť a reagovať na významné problémy, v ktorých sa odbor v súčasnosti nachádza.

Prihlásiť sa treba klasickou formou na pedagogickú aktivitu SZU.

Teším sa na vašu účasť, doc. MUDr. Milan Májek, CSc.


19. kongres SSAIM

informácie

program - textová verziaResuscitace 2012

Vážené dámy a pánové,

dovolujeme si Vás pozvat na II. odborné symposium České resuscitační rady – "RESUSCITACE 2012", které se uskuteční v pražském Kongresovém centru U Hájků dne 4. května 2012 pod záštitou European Resuscitation Council (ERC) za účasti předsedy ERC prof. Bernda Böttigera.

Hlavním tématem letošního ročníku symposia bude problematika potenciálně reverzibilních příčin náhlé zástavy oběhu.

Podrobnosti naleznete na webových stránkách České resuscitační rady.

Rádi bychom Vás informovali, že byla zahájena on-line registrace a rezervace ubytování.

Uzávěrka pro včasnou registraci
 a platbu za zvýhodněný poplatek je dne 18. března 2012.

Těšíme se na Vaši účast a setkání s Vámi.

S přátelským pozdravem

MUDr. Anatolij Truhlář, předseda ČRR

Sekretariát symposia

GUARANT International spol. s r. o.

Opletalova 22
110 00 Praha 1
Tel: +420 284 001 444
Fax: +420 284 001 448
E-mail: symposiumcrr@guarant.cz
Web: www.resuscitace.cz


IX. odborný seminár Falck Záchranná a.s.

15.3.2012, hotel Slovakia, Žilina

Falck


Winterforum 2012

pozvánka

program


Scientific Writing Masterclass

12. - 16. december 2011, Krakov, Poľsko


6. workshop Sekcie pediatrickej anestézie SSAIM

25. - 27. november 2011, Wellness hotel Bystrá, Bystrá

1. informácia

program


FK school TCI

10. - 11. november 2011, KAIM UNB, Nemocnica akad. L. Dérera

pozvánka a program


Clinical Update Postgraduate Bratislava 2011

pozvánka

program

Satelitné podujatie - WORKSHOP - Ultrazvuk a regionálna anestézia
2. november 2011, Hotel Bonbón, Bratislava


VI. Novozámocký deň anestéziológie a intenzívnej medicíny

20. - 21. október 2011, Nové Zámky - Palárikovo

prvotná informácia

program


Regionálna konferencia anestéziológov

21. október 2011, hotel Družba, Michalovce

pozvánka a program


Dostálovy dny 2011


Primársky kurz

10. - 12. október 2011, KAIM UNB, Nemocnica akad. L. Dérera

program


XIII. ČESKO - SLOVENSKÉ DIALÓGY O BOLESTI

6. - 8. október 2011, hotel DoubleTree by Hilton, Košice


Falck seminár Dudince


18. kongres slovenských anestéziológov

18.-20. máj 2011, Kúpeľný ostrov, Piešťany

pozvánka

informácie + pokyny

program kongresu


VII. odborný seminár Falck


Resuscitace 2011

CRR Workshop


Regionálna konferencia anestéziológov
a XIII. Lučanského memoriál

29. apríl 2011, Košice - TeleDom

pozvánka


Šteinerov chirurgický deň - pozvánka

Šteinerov chirurgický deň

15. apríl 2011, 9:00 hod., poslucháreň Univerzitná nemocnica Martin
téma: Anestézia v neurochirurgii

pozvánka


II. stredoeurópsky kongres urgentnej medicíny a medicíny katastrof a XV. kongres "Záchrana 2011"

14.-16. apríl 2011, Hotel Senec v Senci

Záchrana 2011


4. Národný kurz ISIA

1. - 2. apríl 2011

v kaštieli Mojmírovce pri Nitre

pozvánka


Falck RS


Nové pokyny pre kardiopulmonálnu resuscitáciu

11. marca 2011 (piatok) o 13.00 hod.

Aula UPJŠ LF, Trieda SNP 1, Košice

program


Winterforum 2011

Hlavné témy: História slovenskej anestéziológie - 65 rokov

Farmakológia, monitoring, technické a počítačové vybavenie v anestéziológii a intenzívnej medicíne a ich klinický dopad

Kardiopulmonálna resuscitácia nové usmernenia v roku 2010

pozvánka

program


5. míting SPA SSAIM

26. - 28. november 2010, Hotel Liptovský Dvor, Liptovský Ján

oznam


FK school TCI - Target Controlled Infusion

25. - 26. november 2010, knižnica KAIM, UN Bratislava, Nemocnica akad. L. Dérera, Limbová 5, 83305 Bratislava - Kramáre


4. odborný seminár Falck Záchranná

25. november 2010, Hotel Royal, Látky (Revúca)

Falck pozvánka


Kurz regionálnej anestézie

18. - 19. november 2010, KAIM UN akad. L. Dérera, Bratislava

pozvánka a program


CUB 2010

Hlavné témy: Aging / Starnutie

fyziologický, patofyziologický a klinický pohľad s odrazom na anestéziu a na liečbu kriticky chorého pacienta v podmienkach intenzívnej medicíny

pozvánka + informácie

odborný program


Výberové konanie na dve miesta účastníkov Clinical Research School for Anaesthesiologists - ukončenie

Výbor SSAIM vypísalo výberové konanie na obsadenie 2 miest v Clinical Research School for Anaesthesiologists, ktorá sa bude konať v dňoch 15.-19.11.2010 vo Višegráde, Maďarsko.

Tento kurz je iniciatívou Višegrádskej skupiny v rade Európskej anestéziologickej spoločnosti (ESA council) a realizuje sa s finančnou podporou komisie ESA NASC-National. Cieľom kurzu je snaha zmeniť nepriaznivú situáciu v počte publikácií z týchto 4 krajín vyškolením 20 mladých anestéziológov v otázkach vykonávania klinického výskumu a publikovania v karentovaných časopisoch. Lektormi budú odborníci z Vienna School of Clinical Research. Účastníci by už mali mať určitú skúsenosť na poli výskumu, mali by mať prednáškovú a miestnu publikačnú činnosť. Vybraným dvom účastníkom SSAIM uhradí náklady na registráciu a pobyt, účastníci si hradia cestovné.

Do výberového konania sa prihlásili traja záujemcovia. Keďže všetci spĺňali kritériá na zaradenie, po dohode s organizátormi kurzu boli do kurzu zaradení všetci traja.

MUDr. Ladislav Kočan
I. KAIM UPJŠ LF a UNLP, Košice
MUDr. Matej Mezey
KAIM UNB, Nemocnica akad. L. Dérera, Bratislava
MUDr. Michal Venglarčík
OAIM FNsP F.D. Rosevelta, Banská Bystrica

MUDr. Štefan Trenkler, PhD.
Zástupca SR v ESA Council, koordinátor projektu
MUDr. Milan Onderčanin, PhD.
Prezident SSAIM


Regionálna konferencia východoslovenských anestéziológov

29.10.2010, Krompachy - Hotel Plejsy

pozvánka + program


XXVIII. slovenské pracovné dni sestier pracujúcich v anestéziológii a intenzívnej medicíne

7. – 8. október 2010, Hotel Turiec, Martin

informácie


5. Novozámocké dni anestéziológie a intenzívnej medicíny

30.9. - 1.10. 2010, Palárikovo - Nové Zámky

odborný program


VEDOMIE A CELKOVÁ ANESTÉZIA

medzinárodný vzdelávací seminár

KAIM JLF UK a UNM v Martine a Spolok lekárov SLS v Martine

22.9.2010, Martin

pozvánka + program


CSARIM

Předběžný vědecký program je k dispozici na webu kongresu www.csarim2010.cz!

Letošní rok jsme pro Vás připravili program v 6 paralelních sekcích – 4 sekce pro lékaře a 2 sekce pro sestry a nelékařské pracovníky. Podrobný předběžný program najdete zde.

Zajímavé společenské akce

Zúčastněte se dvou společenských akcí se zajímavým doprovodným programem!

Ve čtvrtek 9. září se bude konat společenský večer s názvem Hry bez hranic. Následující večer, v pátek 10. září si můžete v hotelu Moskva zatančit v rytmu rocku, disco nebo si poslechnout moravské lidovky. Více informací najdete zde.

Výlety

Pojeďte s námi do Vizovic, brány Valašska, odpočiňte si v největších moravských lázních v Luhačovicích! Nabídku výletů si prohlédněte zde.

On-line registrační formulář najdete zde.

Těšíme se na setkání s Vámi ve Zlíně.

prof. MUDr. Karel Cvachovec, CSc., MBA
Prezident kongresu

prof. MUDr. Pavel Ševčík, CSc.
Předseda organizačního výboru

prim. MUDr. Jan Šturma, CSc.
Předseda vědeckého výboru

Sekretariát kongresu
GUARANT International spol. s. r. o.
Opletalova 22, 110 00 Praha 1
tel: +420 284 001 444, fax: +420 284 001 448
e-mail: csarim2010(at)guarant(dot)cz
www.csarim2010.cz

 

Košice regionál

2. - 3. september 2010

 • interaktívne prednášky
 • ultrazvuková navigácia v regionálnej anestézii
 • praktický nácvik základov práce s ultrazvukom na fantómoch
 • nácvik koordinácie ihla - ultrazvuk
 • základy sonoanatómie na živých modeloch
 • nerve mapping pomocou perkutánnej stimulácie
 • topografická anatómia nervov a plexov na kadáveroch

Prihlášky: sekretariát I. KAIM UN L. Pasteura, Trieda SNP 1, 04011, Košice

Tel: 055/6402818, Fax: 055/6402819, Email: anastazia.sestakova(at)upjs(dot)sk

Organizačný výbor: doc. MUDr. J. Firment, PhD., MUDr. P. Merjavý, ESRA Diploma

 

III. odborný seminár Falck Záchranná a.s.

24.6.2010 o 9:00 hod., Hotel White Horse, Stropkov

Falck Stropkov


Piešťany 2010

hlavná téma: Bezpečnosť v anestéziológii a intenzívnej medicíne

informácie

ďalšie pokyny

odborný program

textová verzia odborného programu


II. odborný seminár Falck Záchranná

20. mája 2010, Humenné - Bystrá

Falck Záchranná


IV. česko - slovenský kongres intenzivní medicíny

www.csimkongres2010.cz


Európsky diplom z anestéziológie

Záujemcovia o získanie Európskeho diplomu z anestéziológie sa môžu hlásiť do 30.4.2010.

Informácie sú na stránke Európskej anestéziologickej spoločnosti (ESA)


FK school TCI - Target Controlled Infusion

22. - 23. apríl 2010, KAIM FNsP akad. L. Dérera, Bratislava


XII. Lučanského memoriál

23.4.2010, Humenné

program


Hypotermia v klinickej praxi

21.4.2010, Hotel Bonbón, Bratislava


Stredoeurópsky kongres urgentnej medicíny a medicíny katastrof

XIV. kongres "Záchrana 2010"

15. - 17. apríl 2010, hotel Senec v Senci

www.kongresum.sk


3. národný kurz ISIA

9. - 10. apríl 2010, hotel Gader, Blatnica, okr. Martin


XII. Winterfórum SSAIM

s medzinárodnou účasťou

24. - 26. február 2010, Štrbské Pleso, Hotel Patria

prvá informácia

ONLINE REGISTRÁCIA - UZAVRETÁ

definitívny program


13. Kongress der Österreichischen Gesellschaft
für Notfall- und Katastrophenmedizin

4. - 5. Dezember 2009, Design Center | Linz | Europäische Kulturhauptstadt 2009

Programm


Slovenská spoločnosť anestéziológie a intenzívnej medicíny
KAIM FNsP akad. L. Dérera
Aesculap Akademie

Kurz regionálnej anestézie

3. - 4. december 2009, Bratislava

program


4. míting detských anestéziológov

27.-29. november 2009, hotel Liptovský Dvor****, Liptovský Ján

informácie


Slovenská spoločnosť anestéziológie a intenzívnej medicíny
Slovenská lekárska spoločnosť
Fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava
Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava
Onkologický ústav sv. Alžbety Bratislava
Národný ústav srdcovocievnych chorôb Bratislava

Clinical Update Postgraduate Bratislava 2009

12.-13. november 2009, Hotel Bonbón, Bratislava

cub2009

Hlavné témy:
R
izika a úskalia v klinickej praxi anestéziológa - intenzivistu. Odhad a redukcia.
F
armakologická antagonizácia nedepolarizujúcich NMBA.

Program


Spoločnosť Fresenius Kabi v spolupráci so Slovenskou spoločnosťou anestéziológie a intenzívnej medicíny a Klinikou anestéziológie a intenzívnej medicíny Nemocnice akad. L. Dérera

organizuje

FK school TCI (Target Controlled Infusion)

29. - 30. október 2009, Bratislava

program


Regionálna konferencia anestéziológov

30. október 2009, Košice - Teledom

pozvánka + program


IV. Novozámocký deň

anestéziológie a intenzívnej medicíny

8.-9. október 2009, Nové Zámky - Palárikovo

Program a informáci


XXVII. Slovenské pracovné dni sestier pracujúcich v anestéziológii a intenzívnej medicíne

24.-25. september 2009, Žilina

Hlavná téma: Nové trendy v anestéziológii a intenzívnej ošetrovateľskej starostlivosti

Prvá informácia

Prihláška


16. kongres slovenských anestéziológov s medzinárodnou účasťou

20.-22. máj 2009, Kúpeľný ostrov, Piešťany

INFORMÁCIE

POZVÁNKA + KOMPLETNÝ PROGRAM

PROGRAM


10. Lučanského memoriál

17. apríl 2009, Prešov, Čierny Orol
usporiadateľ: KAIM Prešov


Slovenská spoločnosť anestéziológie a intenzívnej medicíny
KAIM FNsP akad. L. Dérera, Bratislava
Aeskulap Akadémia

organizuje

Kurz regionálnej anestézie

2.-3.4.2009, KAIM FNsP akad. L. Dérera, Bratislava

pozvánka a program


11. Winterfórum SSAIM a III. Slovensko-České dni anestéziológie a intenzívnej medicíny

DEFINITÍVNY PROGRAM

25. - 27. február 2009, Hotel Patria, Štrbské Pleso - Vysoké Tatry


11. PG kurz sepsa a MODS

20. – 23. január 2009, Ostrava


SEPSA FÓRUM

5.-6. december 2008, Stará Lesná


CLINICAL UPDATE BRATISLAVA

13.-14. november 2008, Hotel Bonbón

Pozvánka

Odborný program

Clinical Update


3. míting detských anestéziológov

21.-23. november 2008, Liptovský Ján


Akútny psychiatrický pacient v prednemocničnej starostlivosti

6. - 7.11.2008, Rožňava


XXVI. SLOVENSKÉ PRACOVNÉ DNI SESTIER PRACUJÚCICH V ANESTÉZIOLÓGII A INTENZÍVNEJ MEDICÍNE

23. - 24. október 2008, Hotel DIXON, Banská Bystrica


III. Novozámocký deň anestéziológie a intenzívnej medicíny

09.-10. október 2008, Nové Zámky - Palárikovo

program


2. ČESKOSLOVENSKÝ TRANSPLANTAČNÝ KONGRES

Transplantačný kongres

10. - 12.9.2008, Starý Smokovec

program


FEAPA 2008

European Conference on Paediatric Anaesthesia
25 - 27 September 2008, Athens, Greec


RUSSIAN ACADEMY OF MEDICAL SCIENCES
SCIENTIFIC RESEARCH INSTITUTE OF GENERAL REANIMATOLOGY

Acute Respiratory Insufficiency

the 6-th Annual International Symposium
June 28th - July 3rd, 2008, Budapest, Republic of Hungary


XVI. Slovenské dialógy o bolesti
13. - 14. júna 2008, Žilina, hotel Holiday Inn****

Téma kongresu: BOLESŤ U ŽIEN

www.pain.sk


15. kongres slovenských anestéziológov s medzinárodnou účasťou
21. - 23. máj 2008, Piešťany

piestany1 piestany2

15. kongres - pozvánka 15. kongres - program


XV. slovensko - česká konferencia o hemostáze a trombóze s medzinárodnou účasťou
22. - 24. 05. 2008, Martin

www.hemostaza2008.sk


Regionálny seminár sestier pracujúcich na oddeleniach anestéziológie a intenzívnej medicíny
15. mája 2008, Košice


X. Lučanského memoriál
11.4.2008, Svidník

lucansky1 lucansky2


Kurz regionálnej anestézie

organizuje

Slovenská spoločnosť anestéziológie a intenzívnej medicíny
KAIM FNsP akad. L. Dérera, Bratislava
v spolupráci s Aesculap Akadémiou

KAIM FNsP akad. L. Dérera, Bratislava
4. - 5. 4. 2008

PROGRAM


1.Národný kurz ISIA

Nitra - Mojmírovce, 4.-5. apríl 2008


APCOP 2008

Anesthesia and Perioperative Care in the Older Patient
Second International Master Class
Rotterdam, The Netherlands, 28th - 29th March 2008


Winterforum 2008

informácie + definitívny program (pdf)

definitívny program (doc)


Klinika AIM PU a SZU, FNsP J.A.Reimana Prešov organizuje
V spolupráci s OAIM Nemocnica Krompachy spol.
s r.o.


Krajský seminár sestier AIM
Krompachy, 8.11.2007
trenkler@fnsppresov.sk
program


IX. Lučanského memoriál
26.10.2007, Bardejovské Kúpele


2. dni anestéziologie a intenzívnej medicíny v Nových Zámkoch, 18. október 2007
Miesto konania: poľovnícky kaštiel v Palárikove
Kontakt: prim. MUDr. Štefan Krbila, OAIM Nové Zámky, krbila@nspnz.sk


XXV. slovenské pracovné dni sestier pracujúcich v anestéziológii a intenzívnej medicíne, 5.-6. október 2007, Banská Bystrica


Aesculap Akademie - Regionálna anestézia, 5. - 6. október 2007


XIV. Kongres českých anestéziológov (ČSARIM) a I. Česko - Slovenský kongres intenzívnej medicíny
19.9. - 21.9.2007, Praha – Top Hotel


Diskusné stretnutie
Postupy pri život ohrozujúcom krvácaní

5.9.2007, Welness s.r.o., Patince


Medzinárodné Brychtove dni a kongres Ruskej akadémie vied
1.7. - 3.7.2007, Praha, hotel Modrá Ruža, Česká republika

informácie: MUDr. Pavol TÖRÖK, CSc. aronspvv@stonline.sk


14. Kongres slovenských anestéziológov s medzinárodnou účasťou, 16.-18. máj 2007, Piešťany
Program 14. kongresu slovenských anestéziológov na stiahnutie:

Kongres v Piešťanoch
plagat plagat plagat

 

Predkongresové podujatie 14. Kongresu slovenských anestéziológov s medzinárodnou účasťou, ANESTÉZIA - BRATISLAVA - 2007, 15. máj 2007, Bratislava
plagat


IX. Winterforum a Slovensko-České dni anestéziológie a intenzívnej medicíny II. + definitívny program


Všetkým primárom a vedúcim pracovníkom OAIM

Štatistika SSAIM 2006

Na základe rozhodnutia Výboru SSAIM, zápisnica č. 1/2007, prosíme o urýchlené vyplnenie štatistického súboru "Štatistika SSAIM 2006" a odoslanie ako prílohu mailu na adresu MUDr. TÖRÖK Pavol, CSc. aronspvv@stonline.sk . Termín: do 31. marca 2007.

 


© Slovenská spoločnosť anestéziológie a intenzívnej medicíny, 2017
www.ssaim.sk

Matej Mezey, Matúš Pauliny
email: admin(at)ssaim(dot)sk