Je jeseň hrdzavá. Za listom padá list, za listom tisíc listov, lístie padajúce, na ktorom výstrahu, jak škvrnu na obruse: nemožno do života prísť a neodísť,… LN Rekviem.

Prišli sme na poslednú rozlúčku s výnimočným človekom, kolegom a priateľom doc. MUDr. Pavlom Törökom, kandidátom vied. Symbolicky práve dnes, 16. októbra, kedy je svetový deň anestéziológie, odchádza na večnosť veľká osobnosť slovenskej anestéziológie. Doc. Török bol skutočný anestéziológ celým svojim telom i dušou, celý svoj profesijný život venoval anestéziológii. Svojou vytrvalou prácou, invenciou, nadšením a húževnatosťou vytvoril dielo, ktoré nemá obdobu a ďaleko nás presahuje.

Pavol Török sa narodil pred 75 rokmi v Humennom. Ako spomínal, už počas štúdií na SVŠ si obľúbil fyziku, matematiku, konštruoval. Prírodovedné a technické vzdelanie neskôr zúročil v medicínskom odbore AR. Dr. Török nastúpil do nemocnice OÚNZ Humenné v roku 1974 po skončení LF UPJŠ v Košiciach. Od roku 1976 pracoval ako lekár na ARO, kde sa neskôr stal zástupcom primára. Od roku 1986 do roku 2008 celých 22 rokov vykonával funkciu primára v nemocnici Vranov n/Topľou, kde vybudoval lôžkové ARO. V roku 2010 sa stal prednostom kliniky vo VUSCH Košice. Počas 40 rokov vychoval mnohých anestéziológov v širokom regióne Východného Slovenska. V roku 2010 habilitoval na docenta na LF SZU v Bratislave v odbore Chirurgia.

Doc. P. Török sa venoval hlavne ventilácii, či počas anestézie alebo u kritických stavov. Prenikol do konštrukcie prístrojov a pod vedením Ing. Brychtu sa dostal do úzkej spolupráce s konštruktérmi prístrojov v Chirana Stará Turá. Stal sa špecialistom na poli umelej ventilácie pľúc. Nielen veciam rozumel, ale vedel ich aj vysvetľovať. Stal sa uznávaným prednášateľom doma i v zahraniční. Získané vedomosti a klinické skúsenosti si nenechával pre seba, písal a veľa publikoval pre anestéziológov. Je autorom desiatok odborných článkov, mnohých knižných publikácií o Vysokofrekvenčnej ventilácii, O podpore kontinuálnym prietokom, Výnimočné monografie boli určené pre záchranárov – Zásady transportu kriticky chorých, pre anestéziológov napísal – Základy inhalačnej anestézie, a jedna z posledných monografií Poškodenie pľúc pri umelej pľúcnej ventilácii, určené pre intenzivistov.

Pali Török sa vypracoval na špičkového odborníka, ktorého často pozývali do zahraničia. Ovládal plynule maďarčinu a ruštinu. V oboch krajinách mal veľa priateľov. Pali vedel pútavo rozprávať, dokázal zaujať a presvedčiť ostatných svojim typickým humorom a neopakovateľným úsmevom si získaval ľudí. Vážili sme si ho ako výnimočnú osobnosť.

Doc. P. Török pôsobil na LF UPJŠ ako prednášajúci, skúšajúci, vedúci diplomových a dizertačných prác. Ako školiteľ vychoval viacerých doktorandov pre náš odbor. Ako výskumník podal 9 patentov vedecko-technických riešení, v rámci konštrukcie prístrojov pre ventiláciu pľúc.

Doc. Török bol dlhoročným riadnym členom SSAIM, mnoho rokov pracoval vo výbore spoločnosti. Obetoval mnoho času a energie pre celú anestéziologickú obec. Analyzoval, navrhoval riešenia. Mal dar, ktorý nemá každý, videl a chápal veci v širších súvislostiach, vedel prekvapiť svojim postrehom kritickou, ale konštruktívnou pripomienkou. Mal schopnosť meniť paradigmy odborné a niekedy aj spoločenské.

Za jeho celoživotnú prácu mu SLS udelila Zlatú medailu a SSAIM najvyššie ocenenie, Kadlicovu medailu v roku 2021.

Drahý Pali, vzácny priateľ, odchádzaš od nás, my tu zostávame, ako dobrý fyzik poznáš zákon zachovania energie, energia lásky sa nestráca. Všetka energia, ktorú si rozdával, tu zostáva medzi nami, medzi Tvojimi blízkymi, medzi Tvojimi priateľmi a kolegami.

Lúčime sa s Tebou, ale nezabudneme. Zostaneš v našich srdciach.
Česť Tvojej pamiatke!

Bratislava, 16. októbra 2024, na Svetový deň anestéziológie
Roman Záhorec, za SSAIM